MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 9/2017

Vážení čtenáři,

možná jste zaregistrovali, že v rámci středočeského územního svazu vznikla sekce položená, která má za cíl vytvořit z položené a kaprařiny plnohodnotnou LRU na celostátní i mezinárodní úrovni. Mimo jiné by to kaprařům otevřelo cestu na oficiální mistrovství světa v kaprařině. Nově vzniklé sekci se povedlo na začátku srpna zorganizovat na Labi 1. krajský pohár v kaprařině, v průběhu kterého se například chytalo na svazové vodě legálně nonstop. Nachytali se krásní kapři a byla to zajímavá akce. Ale možná nejvíce si kapraři budou o této akci pamatovat, že před ní byla vyhlášena nulová tolerance k alkoholu a v průběhu závodu skutečně rybáři povinně dýchali do alkoholtesterů, kde se jim zobrazovaly samé nuly.

Po zveřejnění prvních fotek foukajících kaprařů (včetně těch, u kterých si někteří 0 ‰ na alkoholtesteru nedokázali představit :-)) se rozpoutala bouřlivá debata. Na našem Facebooku jsme si mohli přečíst komentáře jako: „Větší blbost jsem už dlouho neslyšel.“ „Totální nesmysl. Kontrola jako na dětském táboře.“ „To bude vtip, jinak jděte do ……“ „No, tak ještě mi přikažte ženu u vody a můžu to rovnou zabalit!“ „Přijde mi to za čárou, u vody si rád dám pivko, samozřejmě to není o tom, že tam vychlastám 20 škopků, od toho jsou hospody.“ Také se ale ozvalo hodně rybářů, kteří s nulovou tolerancí souhlasili. Psali: „Závod je sportovní utkání, chlast do sportu nepatří.“ Nebo „Na závodech je něco takového naprosto v pořádku, na závody se jezdí závodit, a ne chlastat…“ „Každej kaprař chytá za nějakou firmu, tak je vlastně v práci. A v práci se pít nesmí.“

Faktem je to, že u našich vod v tomto smyslu přituhuje. Kontrol vůdců plavidel na alkohol přibývá. Sám si dobře vzpomínám, jak mi loni dávalo 5 policistů dýchnout uprostřed jedné české přehrady, zatímco jsem jel pouze v nafukovacím člunu s elektromotorem. Měl jsem tehdy štěstí, že „foukačka“ proběhla dopoledne, a od té doby si dávám pozor a respektuji, že pravidla jsou takhle prostě nastavena. Kontrol bude přibývat zřejmě i na břehu a to, co jsme považovali za normální, již možná normální nebude. Vůbec si nemyslím, že na tom dát si při rybaření pár piv na chuť je něco špatného. Právě naopak. K rybaření a setkání přátel to tak nějak u nás patří. Myslím si, že nám to nikdo zakazovat nebude, pokud nebudeme při rybolovu používat loď nebo závodit (a to ještě ne všude).

Osobně se ale i s tím umím vyrovnat. Když se navíc dostávám do jakési rybářské horečky a chci chytat na 100 % nebo závodím, tak alkohol u vody vůbec nepotřebuji. I po pár pivech totiž zlenivíte, což se musí projevit na výsledku. Věřím, že to samé si uvědomují nebo uvědomí kapraři na některých závodech, kde budou pravidla takto nastavena. Naprosto také chápu, že chce někdo upozornit na to, že není normální být u vody zlitý namol a nebýt schopen reagovat na jízdu nebo být u vody obtížný okolí a agresivní. Pokud šlo organizátorům 1. KP v kaprařině o tohle, tak se jim to povedlo. Někdy je potřeba věc zahnat trochu do extrému, abychom se dostali k podstatě věci. Názory předních českých kaprařů na toto téma si můžete přečíst v rubrice Carptalk.

Radek Filip

 

OBSAH

8-14
Učíme se celý život

 • Kaprařina je vášeň a je skvělé, když ji umíme sdílet s nastupující generací
 • 16 – 20
  Taktika stopaře

 • Někdy se vyplatí na kapry počkat. Většinou ale bývá efektivnější vyrazit za nimi.
 • 22 – 28
  Cesta k úspěchu

 • Matěj Šole se s vámi podělí nejenom o jednu efektivní montáž
 • 30 – 37
  Pod hladinou s kapry (3. díl)

 • Je lepší boilies nebo kukuřice? Na tuto hádanku odpověď neznáme, ale napovíme
 • 38 – 44
  Tropy, vítr, bouře a pohádkový konec

 • Každá výprava je provázena určitými komplikacemi. Konec ale někdy stojí za to
 • 57 – 63
  Letní chytání

 • Lekce z jednoho revíru může být použitelná i na ostatní vody
 • 64 – 69
  LRU položená (kaprařina) právě začíná…

 • Reportáž z 1. ročníku závodu, který může mít pro českou kaprařinu velký význam
 • 75 – 79
  Změna přináší úspěch

 • Změna taktiky se při lovu kaprů vyplácí až nebezpečně 52 často. Ale v čem konkrétně?
 • Náhled čísla

  Náhled čísla