MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 2/2018

Vážení kapraři,
na konci roku 2017 došlo k další tragické události mezi kapraři. V noci z 29. na 30. 12. 2017 se vypravili 2 rakouští kamarádi na kapry. Bylo chladno, a tak si v noci každý ve svém bivaku přitápěl plynovým topením. Jeden z nich si plyn před spaním vypnul, druhý ne. Jeden z nich se probudil, druhý to štěstí neměl. Druhý den ráno nalezl 18letý kaprař svého o 17 let staršího kolegu v druhém bivaku mrtvého. Starší kolega umřel na udušení. Nic nemohli dělat ani přivolaní záchranáři.

Bohužel se nejedná o první a zřejmě ani poslední případ mezi kapraři. Kolik nás ještě musí takto umřít? Podobná tragédie se již několikrát stala i u nás. Nedokonalým spalováním propan-butanu či zemního plynu v uzavřených prostorech se zvyšuje obsah oxidu uhelnatého ve vzduchu a snižuje obsah kyslíku (celkově nejenom mezi rybáři takto v ČR umírá dokonce 300 lidí ročně). Pokud tak není zaručen přívod čerstvého vzduchu do bivaku, může snadno dojít k tragédii. A moderní bivaky jsou zaizolované opravdu dobře.

Dnes se sice vyrábí plynová topení s bezpečnostními pojistkami, ale i ta může selhat. Pojistka navíc vypíná plyn při zhasnutí plamínku, ale nechrání před oxidem uhelnatým. Doporučuje se proto spát buď v bivaku s ochranou proti nedostatku kyslíku, nebo si zcela neuzavírat přední panel bivaku. Ještě lepší ale je topení nenechávat nikdy zapnuté, když jdete spát. A vůbec nejlepší je podle mého topení vůbec nepoužívat. Dnešní oblečení, spacáky, lehátka a bivaky jsou tak skvělé, že se to dá i bez topení.

Je to ale těžké a ne vždy rozdáváme karty my. Sám si vzpomínám, jak jsme po jedné podobné tragické události vyrazili s kamarádem Václavem v zimě na kapry. Slíbili jsme si, že nebudeme vůbec topit. Hned první večer toho ale kamarád poměrně hodně vypil. Samozřejmě si po nějaké době chtěl udělat večer ještě trochu příjemnější, a tak mě přemluvil, ať si trochu přitopíme. A rozžhavil teplomet nulté generace.

Po nějaké době jsem chtěl jít spát. Kamarád mi ale zakázal vypnout topení s tím, že nemusím mít strach, že on chce být ještě chvíli vzhůru a že to udělá, než půjde spát, sám. Strach jsem měl, protože jsem věděl, že dovede zapomenout i na odjezd na 14denní rybářskou výpravu, kterou celý rok plánuje, ale rozhodl jsem se, že nebudu „měkkej“, a usnul jsem.

O 2 hodiny později mě vzbudila jízda. V bivaku bylo zahuleno od cigára, které si tu Václav drze dal, a soudě podle toho, kam mu odpadlo, zřejmě usnul při jeho kouření. Kamarád ležel a chrápal rozvalený, nepřikrytý jenom ve spodním prádle. Vedro tu bylo jako v sauně. Nebylo divu. Vedle nás samozřejmě chrčelo zapnuté plynové topení. Kapr, kterého jsem zdolal, měl jenom nějakých 5-7 kilo a byl té noci jediný. Možná se ale jednalo o nejdůležitější záběr mého života. Ano, s mým kamarádem je sranda, ale občas je to „o hubu“. Měnit ho kvůli tomu ale nebudu. Mnoho zážitků u vody a více štěstí na zodpovědné parťáky však přeji alespoň vám. Buďte v rámci možností opatrní.

P. S. Budeme se na vás těšit na For Fishing, kde pro vás máme mimo jiné připraveny přednášky, které budou na naší expozici probíhat od rána až do večera.

Radek Filip

OBSAH

10-14
Kaprařské vzpomínky na Ivo Slámu

 • Carp team Oáza na tuto legendu nezapomněl ani po jejím odchodu. Jaká byla jejich sezóna?
 • 16-20
  Kaprařské hovory

 • Jaromír Dufek se rozhovořil o tom, jak momentálně chytá a na co se těší.
 • 22-27
  Malé koule, velcí kapři

 • Přinášíme vám návod, jak chytat s malými nástrahami velké kapry.
 • 28-33
  Pravda o Bledu (2. díl)

 • Slovinská kaprařská perla se hodně měnila. Jaká je pravda o rybolovu na ní?
 • 52-56
  Týden na pískovně

 • Všichni máme čím dál tím méně času. Týden na rybách se proto stává luxusem. V jeho průběhu se ale mohou dít velké věci.
 • 62-67
  Změna je život

 • Carp team Exil je pro Ondru „Šulcíka“ Šulce minulostí a mnoho výzev před ním.
 • 70-74
  Rybářova zpověď

 • Kaprařina není jenom o úlovcích. Miloš Švihorík vás přesvědčí o tom, že náš pohled musí být mnohem komplexnější.
 • 76-81
  Ronnie rig

 • Vysvětlení nové montáže. Zařadíte ji do svého repertoáru na sezónu 2018?
 • Náhled čísla

  Náhled čísla