MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 12/2018

Vážení kapraři,

rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry ČRS na rok 2019. Dalšího prodloužení doby lovu jsme se nedočkali, větší ochrany trofejních ryb také ne, přísnější limit odnášených úlovků od vody také vytvořen nebyl a na dírkách si na svazových vodách také moc nezachytáme. V novém rybářském řádu ale nalezneme minimálně jedno opatření, které se mnoha kaprařům bude líbit, ale hodně rybářů zase vůbec nepotěší – zákaz srkaček.

Tato krátká nenápadná formulace, která přibyla do rybářského řádu pro rok 2019, skutečně pobouřila pěknou řádku rybářů: „Zákaz lovu na srkačku. Za srkačku se považuje krmítko, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).“ Bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí, byl podle mého nejvyšší čas, aby se srkačky nějak omezily. Jedná se totiž o velice kontroverzní a zároveň populární montáž. Její kontroverznost spočívá v tom, že je lov s ní považován za nesportovní, i proto, že ryby většinou neútočí ani na háček, ale na krmítko s krmením, ve kterém jsou háčky schované. Největší problém srkačky je ale v tom, že se jí ryba, která přetrhla kmenový vlasec v průběhu souboje, velmi špatně zbavuje. Hodně ryb také srkačka poraní při souboji.

Na druhou stranu se jedná o montáž nesmírně efektivní, díky čemuž ji používá mnoho rybářů především starší generace, mezi kterými je větší procento těch, kteří si hodně úlovků odnáší domů, než u mladších rybářů. Někteří tak považují srkačku za „nástroj k vybíjení ryb“ jiní naopak zvažují, jestli po zákazu srkačky, na kterou byli zvyklí, neskončí s rybolovem. Najdou se i tací a určitě budou mít minimálně částečně pravdu, kteří říkají, že zákaz srkačky je omezením osobní svobody rybáře. Principiálně lze ale z hlediska rybářské etiky a vývoje trendů v rybaření považovat zákaz srkačky za velmi správný.

Mnozí kapraři se teď zaradovali, že srkačky byly po letech bojů zakázány. J Když se nad tím ale zamyslíme, tak ti, kterým mnozí říkají „masaři“, kvůli zákazu srkaček zřejmě nakonec chytat ryby nepřestanou. Zákaz je ale přinutí přizpůsobit se a inovovat svoji taktiku a výbavu. Na jejich prutech přibyde více únikových montáží, ale také někteří z nich půjdou dále a přestanou schovávat háčky do krmítka nebo napichovat nástrahy na háček, ale budou dávat nástrahu na vlas a s tím zřejmě začnou chytat více velkých kaprů. „Moderní kapraři“ tak možná přijdou o část své „konkurenční výhody“ a více velkým kaprům bude hrozit výlet do kuchyně. Při dobře nastavených pravidlech lovu, čímž se znovu vracíme k ještě lepší ochraně trofejních ryb (zdaleka ne jenom kaprů), je to mnohem lepší než smrt kapra s jedním háčkem od srkačky v tlamě a druhým ukotveným někde ve vázce.

Kaprům i nám se tak snad blýská na lepší časy. V každém případě nás krásné časy čekají. Je tady sice prosinec – poslední měsíc sezóny, ale také měsíc Vánoc. Přeji vám proto, ať od Ježíška dostanete něco, co jste si přáli na kapry. A pokud byste nevěděli, co pro svého rybářského kamaráda nebo kamarádku pod stromečkem, nezapomeňte, že předplatné Kapra je skvělým dárkem. Roční předplatné vychází s 25% slevou na 695 Kč.

Radek Filip

OBSAH

6-9
Carptalk

 • Používají přední kapraři vlasec nebo pletenku? Jaké jsou jejich oblíbené uzly?
 • 10-16
  Městská kaprařina

 • Rybáři dnes čím dál tím častěji vylézají z rákosí a hrdě se ukazují v rušných městech, která jsou často magnetem pro ryby. A kapraři nejsou výjimkou.
 • 18-22
  Kaprařské hovory

 • Kdo se moc ptá, moc se dozví. A právě proto pro vás pokračujeme v rubrice Kaprařské hovory. Tentokrát s Janem Kořenkem.
 • 24-31
  The Amazing Bled

 • Bled nepřestává fascinovat. Zářez sem si přijel udělat i Martin Jandík a zařízl pořádně.
 • 32-37
  Říční kaprařina

 • Kaprařina Alana Blaira je velmi specifická a lov na ostrovních řekách ještě více.
 • 44-48
  Kaprařina v Deutschlandu

 • Do Německa se od nás na kapry moc nejezdí. V tomto článku se dočtete o tom, že je to chyba.
 • 58-62
  Podzimní řekou

 • Lov kaprů na menších řekách má nádech divočiny. A je skvělé, když se daří.
 • 72-77
  Pohár předsedy ČRS

 • Kaprařina si u nás díky partě nadšenců klestí 18 cestu na oficiální mistrovství světa v lovu kaprů.
 • Náhled čísla

  Náhled čísla