MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 12/2017

Vážení kapraři,
v minulých týdnech zahltila sociální sítě možná historicky nejbouřlivější rybářská diskuse. Přitom ji vyprovokovala věc, kterou si drtivá většina z nás přeje – snaha o prodloužení povolené denní doby lovu, kterou byla snaha řešit společnými silami. Nemá smysl zacházet do podrobností, protože jste tento šrumec určitě registrovali minimálně na našem Facebooku. Připomeňme si jenom, že rybáři už více než dvě dekády volají po prodloužení denní doby lovu, ale nic se nedělo. Frustrace rybářů stoupala. Pak vyšlo video od Jakuba Vágnera a dalších lidí stojících za výzvou propagující tuto záležitost. Najednou jsme měli pár dní po zveřejnění prvního videa na ministerstvu zemědělství návrhy 3. První podaný návrh inicioval Jakub Vágner s Jiřím Krouzou (celoročně 4–24 hodin, uživatel revíru má možnost si denní dobu lovu upravit). O několik dní později podává návrh ČRS (říjen-březen 5-22 hodin, duben-září 4-24 hodin bez možnosti uživatele revíru si upravit). Poslední podává návrh Josef Dytrych (celoročně nonstop, uživatel revíru má možnost si upravit a prodávat nonstop povolenky). Všechny návrhy vedou ke stejnému cíli – prodloužení doby lovu, což bychom, pokud s tím souhlasíme, měli vítat. Navíc nezavírají cestu k výjimkám na letní chytání nonstop, což si kapraři přejí, minimálně v té podobě jako dnes. Bohužel se ale následně strhla vyhrocená debata. V průběhu ní se mezi sebou hádalo i těch pár lidí, kteří u nás chtějí pro ryby a rybáře něco změnit a mají na to sílu. Jednotlivci a skupiny se předháněli v tom, kdo přišel s návrhem první, místo toho aby spojili síly a prodloužili denní dobu lovu.

Ministerstvo zemědělství nakonec začalo projednávat jediný návrh, a to ten připravený Jakubem Vágnerem s Jiřím Krouzou. Potvrdilo se totiž to, že Jakub Vágner dokázal zajistit prodloužení doby lovu podporu na ministerstvu, známých rybářů a odborníků z dalších oborů. Dokázal ho medializovat, a vyvolat tak veřejnou debatu a zajistit podporu ostatních rybářů. Díky svým kontaktům byl garantem toho, že celý schvalovací proces může být velmi rychlý. To jsou fakta, ať už si o Jakubovi myslíme cokoli. Někteří (včetně pana Dytrycha) následně sportovně uznali, že tento návrh byl lépe připraven a měl zajištěnou podporu. Nesměli bychom ale býti v Čechách, aby se nerozpoutala mela nanovo. Někteří lidé, kteří kdysi byli pro prodloužení denní doby lovu, najednou nebyli, protože by tím mohli podpořit jediný návrh, který stojí na stole. Návrh, za kterým třeba nestáli původně oni… Návrh je nicméně v době uzávěrky na ministerstvu na mezirezortním řízení a s velkou pravděpodobností bude schválen.

Osobně neřeším, jestli volím Vágnera, Hýbnera, Štípka, Dytrycha nebo Bahňáka. Jsem rád, že se ledy rozhýbaly. To, co by rybářským svazům zřejmě trvalo několik „pětiletek“, se najednou začalo řešit v rámci jejich možností s nejvyšší prioritou. Svazy si také definitivně uvědomily sílu médií a kontaktů a že nejsou nenahraditelné. Jsem příznivcem svazového rybolovu, ale za toho předpokladu, že se svazy budou měnit k obrazu ryb a rybářů. A celá tato záležitost svazům jasně ukázala, že bez změn a „prozákaznického“ přístupu to nepůjde, což je skvělé.

A také jsem rád za to, že doba lovu bude zřejmě prodloužena. Všechny hádky a konspirační teorie, které zazněly, považuji za trapné a zbytečné. Jsem ale také přesvědčen o tom, že je fajn, že tentokrát něco uděláme pro rybáře, ale v blízké budoucnosti musíme také něco udělat pro ryby. A ryby od nás potřebují přísné limity odnesených úlovků (týdenní, měsíční, roční), horní míry nejenom u kaprů, ale i u dravců a reofilních ryb, přísnější sazebník pokut a trestů, lépe řešenou rybářskou stráž a další věci. Pokud někdo iniciativu za tyto záležitosti rozjede a bude k tomu schopen zajistit podporu, rád mu s tím pomohu a je mi úplně jedno, z jakého „tábora“ bude pocházet. Pokud si to nikdo jako prioritu nevezme, možná se do boje vrhnu sám. Třeba s vaší podporou…

P. S. Užijte si poslední letošní vycházky a vánoční svátky. V lednu se na vás opět budeme těšit.

Radek Filip

OBSAH

10-15
Šťastná devítka

 • Kaprařské osudy si nevybírají. Václav Šrot se vypravil do Francie jenom tak si zachytat. Nakonec se ale musel zúčastnit závodu. A nelitoval.
 • 16-19
  Žena za prutem

 • Kaprařek je u vody čím dál tím více a Soňa Podhradská není výjimkou.
 • 20-21
  Prodloužení denní doby lovu

 • Co je nového v tomto třaskavém tématu?
 • 20-27
  Divoké vody

 • Jamese Armstronga přestalo bavit navštěvovat přelidněné revíry. Hledání panenských vod se tak stalo jasnou volbou.
 • 34-39
  Nové výzvy

 • Honza Prchlík se ze svého oblíbeného úseku Labe vydal na nové revíry. A nebylo to vůbec jednoduché...
 • 40-45
  De Meeren - opakované úlovky

 • Je tady poslední díl zajímavého seriálu o holandské syndikátní vodě. Opět se setkáme s úchvatnými kapry.
 • 46-51
  Partikl

 • Kuba Ullmann se s vámi podělí o hodně triků pro práci s partiklem.
 • 76-81
  Kaprařina v duchu Madine

 • Letošní World Carp Classic zanechalo nesmazatelnou stopu – dokonce opět přímo u našich revírů.
 • Náhled čísla

  Náhled čísla