MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 10/2018

Vážení kapraři,
„kuličkářské války“ o to, kdo nosí lepší dres, kdo má lepší „koule“, kdo objevil či okupuje jaké místo nebo revír, kdo koho zradil, okradl, kdo komu více leze do zadku a kdo převléká dres moc často atd., tu byly od té doby, co se kaprařina stala byznysem. Nejinak je to v ostatních odvětvích. Dnes v době, kdy tradiční weby nahrazují sociální sítě, jsou tyto třenice a drbárny jenom více vidět. Jedním z hitů letošní letní okurkové sezóny na Youtube a Facebooku se stala debata o účinnosti superlevného boilies za 65 Kč/kg propagovaného jedním „úspěšným“ lovcem. Někteří si z ničeho nic přišli, jako kdyby objevili Atlantidu, a začali se předhánět v tom, kdo na tyto kuličky něco chytí. Bylo jich najednou více a dav jim dával sílu. Padaly hlášky o boilies, které mění zavedené pořádky na kaprařském trhu. O tom, že svět spatřila legendární nástraha, ze které se výrobcům a prodejcům dělá nevolno a okrádá je o kvalitní spánek. O tom, jak si mají zavedené kaprařské firmy strčit drahé koule, však víte kam…

Objevily se ale i střízlivější názory o tom, že hlavní je ryby nalézt. Občas neškodí chytat levnější boilies, jindy dražší. Hlavní je ale si zachovat rozumný přístup. A přesně tak to asi i je. Naprosto zásadní je věnovat se lokalizaci kaprů. Jsou dny, kdy vám vezmou úplně všechno, jindy budete mít záběry jenom na kvalitní nástrahy. A jsou i dny, kdy vám kapři nevezmou vůbec nic. Levné boilies nebudou kapři preferovat takřka nikdy, ale někdy to na něj bude brát úplně stejně, a vy tak ušetříte. Kvalitní boilies, které se například lépe a déle uvolňuje do vody, kapři někdy preferují, ale stojí zase více peněz. Je však sázkou na jistotu. A to se bavíme o krátkodobé vycházce. Mnoho zkušených kaprařů zastává názor, že kvalita boilies se projeví především při dlouhodobém lovu, kdy začnou kapři jednoznačně preferovat to „nadupané“ a většinou výrazně dražší před levným. Nehledě na to, že pro kapra není dobré, aby se ládoval něčím, co mu toho energeticky příliš nepřináší. V tom lepším případě se prostě poohlédne po zajímavější potravě. Osobně jsem svého prvního opravdu velkého kapra o hmotnosti 18,5 kg a délce 107 cm kdysi dávno chytil na velice levné boilies. Se stejným boilies jsem ale zažil i výpravy v chladnější vodě, kdy mě výrazně přechytával parťák, který dělal vše stejně, akorát „střílel“ třikrát dražší kuličky. Dnes už vsázím na „kvalitu“. Možná i kvůli tomu, že si to mohu finančně lépe dovolit, a nemám tak důvod riskovat. Klidně si ale dovedu představit, že bych na některých revírech použil levné boilies na masivní krmné kampaně.

V každém případě si myslím, že je dobře takové debaty vést. Zkoušet nové věci a nebrat jako absolutní to, že kapři preferují jenom to nejdražší. Trh je geniální v tom, že z dlouhodobého hlediska na něm zůstanou jenom ty fi rmy a výrobky, po kterých je poptávka. Navíc existence opravdu levných výrobků tlačí na pokles ceny ostatních produktů. „Prostý kaprař“ by tak na tom měl jenom vydělat. Na názor na tuto problematiku jsme se zeptali i našich předních kaprařů, kteří přišli s rozumnými názory, které byste možná od „borců v dresech“ ani nečekali. Více si můžete přečíst v Carptalku.

Ať vám to v říjnu jezdí.

Radek Filip

OBSAH

6-9
Carptalk

 • Co si přední kapraři myslí o extrémně levném boilies?
 • 10-13
  Labuť

 • Kaprařská legenda z naší první kaprařské generace Vašek Adam chytil neskutečného kapra.
 • 14-19
  Boilies pasta

 • Krásná kaprařka Claudia Darga vám poradí, jak chytat s boilies těstem.
 • 20-25
  Zig rig a jak při něm krmit

 • Zig rig je dnes moderní, ale málokdo při něm správně používá krmení. Alan Blair vám poradí, jak na to.
 • 26-31
  Háčky – více o nich (2. díl)

 • Miloš Švihorík vám prozradí další tajemství o háčcích.
 • 38-43
  Třešnička na dortu

 • Mladý kaprař Petr Podhorný se s vámi podělí o zajímavý přístup k jeho výpravám.
 • 54-57
  Moje cesta

 • Kaprařek potkáváme u vody čím dál tím více. Déňa se s vámi podělí o to, jak se ke kaprům dostala a co pro ni znamenají.
 • 64-69
  Jarní poklady

 • Rostislav Souček má letos výbornou sezónu. Podělí se s vámi o část jejího průběhu. Nechte se inspirovat.
 • Náhled čísla

  Náhled čísla