MAGAZÍN KAPR

Archiv vydani

Aktuality

MK 11/2018

Vážení kapraři,
sezóna nám vrcholí. Říjen a listopad jsou poslední letošní měsíce, kdy je voda stále relativně teplá a kapři by měli být dostatečně aktivní. V průběhu listopadu už ale také budeme na sociálních sítích číst statusy mnoha rybářů oznamující „poslední letošní výpravu“. Osobně to nikdy moc nechápu, protože pro mě sezóna nikdy nekončí :-) Pro vás možná také ne.

S příchodem října se nám také oproti předchozím měsícům zkrátila denní doba lovu na 5 až 22 hodin. V listopadu tomu bude stejně. Zatímco jsme si tak krásných předchozích 6 měsíců užívali lov od 4 do 24 hodin, s čímž se dá „pracovat“. Nyní musíme pruty vytáhnout na 7 hodin. To je sice méně, než tomu bylo v roce 2017 a předchozích letech, ale stále je to zoufale moc. Loni v době vyostřené debaty o denních dobách lovu se možná některým zdál návrh na chytání od 5 do 22 hodin v období od října do března docela rozumný. Ti kapraři, co byli letos na podzim u vody, vědí, že sedmihodinová přestávka je však pro plnohodnotnou kaprařinu příliš dlouhá. Je plýtváním času, který trávíme někde v noci bez rodiny, a také fi nančních prostředků za krmení, které nám kapři v noci sežerou bez šance na záběr.

Letos na začátku října jsem si to potvrdil hned několikrát. Tři dny v kuse jsem si krmil jedno místo. Normálně bych sem jel chytat už třetí den večer, ale jelikož bych musel stejně pruty vytáhnout, vyrazil jsem až před pátou ráno. Ještě za tmy jsem chytil dva pěkné kapry. Bylo teplo a po kaprech se pak na celý den slehla zem. Nevadí. Věřil jsem, že se to rozjezdí večer. Do tři čtvrtě na deset jsem neměl jediný záběr. Slyšel jsem jenom, jak se v řece převalují a skáčou kapři. Ozývali se čím dál tím blíže. Když už byli skoro u mě, ve 22 hodin jsem musel pruty vytáhnout. Masivně jsem zakrmil v naději, že si místo zapamatují a ráno se vrátí. Věděl jsem, že je ani sebelepším krmením na místě neudržím. Ze spacáku jsem pak poslouchal kapří koncert, který se ozýval na hladině přede mnou. Hráli veselou i pro mě smutnou písničku.

Ráno jsem nahazoval a doufal, ale tušil jsem, že už jsou kapři pryč. A taky že ano. Za celý den nepřišel jediný záběr. Večer se zase historie opakovala. Kapři přijížděli až na konci povolené doby lovu. Raději jsem to v deset zabalil a jel domů. Děti už ale spaly a manželka také za chvíli unavená usínala. Vyspal jsem se tak v podstatě „zbytečně“ pár hodin ve své posteli a ráno mazal zase k řece, tak abych před pátou zakrmil a v pět nahazoval. Nikoho z noční kapří směny jsem tu už nezastihl. Přes den bylo na hladině i na dně mrtvo a kapři se začali zase ozývat těsně před „závěrečnou“ jako za starých časů na Bledu… Raději jsem vše úplně zabalil s tím, že se vrátím, až bude podzim pokročilejší a kapři budou aktivnější přes den. Snad se toho ještě v této sezóně dočkám… Proč to ale všechno píšu? Letos 24. listopadu se koná volební sněm Českého rybářského svazu. Uvidíme, jaké vedení z něj vzejde a co to přinese rybám a kaprařům. Osobně v tomto ohledu ale moc  ptimistický nejsem. Třeba ale budeme příjemně překvapeni jako kdysi rybáři na Slovensku. Moc bych nám to přál.

 

Radek Filip, šéfredaktor

OBSAH

6-9
Cartalk

 • Jaký má podle předních kaprařů vliv vítr na volbu lovného místa na podzim a v dalších ročních obdobích?
 • 10-17
  World Carp Classic 2018

 • Reportáž z průběhu kaprařského závodu, který je stále v celosvětovém měřítku považován za nejprestižnější.
 • 18-23
  24,5kg kapr z Rozkoše

 • Klára Osmančíková se vydala na týdenní výpravu na slavnou českou svazovku a výsledek byl nad očekávání.
 • 24-31
  Výprava na Cassien

 • Alan Blair se vydává na legendární kaprařskou vodu.
 • 32-37
  Masivní krmení

 • Radek Švec je přesvědčen o tom, že masivní krmení je cestou k velkým kaprům. Souhlasíte s ním?
 • 48-51
  Úspěch na jednodenní výpravě

 • James Hibbard se s vámi podělí o své triky, jak být úspěšný při podzimních krátkých výpravách.
 • 66-71
  Hon na Španěla

 • Lov konkrétního velkého kapra se může stát posedlostí. Nejinak tomu bylo u Michala Maka.
 • 72-77
  Zrcadlová výprava po těžkém období

 • Přečtěte si tento poetický článek o návratu ke kaprařině.
 • Náhled čísla

  Náhled čísla